FESTIWAL PIOSENKI KRESOWEJ

Stowarzyszenie „Wyprzedzić czas” oraz Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie dnia 29 czerwca 2018r zorganizowali „FESTIWAL PIOSENKI KRESOWEJ”[1], w którym uczestniczyło 120 osób: mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Dębnie, Modrzewcu, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie, seniorów z Klubu Seniora z Bornego Sulinowa i Turowa oraz zespołów folkowych „Jarzębiny” z Jelenia i „Borneńskie Podlotki”. W Festiwalu uczestniczyła także młodzież salezjańska przebywająca w Bornem Sulinowie na rekolekcjach.

Organizacja Festiwalu była odpowiedzią na potrzeby  zgłaszane przez wielu mieszkańców domów pomocy społecznej pochodzących z Kresów, którzy podczas spotkań tematycznych oraz rozmów indywidualnych wielokrotnie opowiadają o swojej młodości, przeplatanej okresami beztroskich zabaw, pierwszych miłości i wyjątkowych kresowych smaków, ale także smutku, tragedii osobistych i wydarzeń często traumatycznych. Organizacja Festiwalu w proponowanej formule była ukłonem stronę Kresowiaków i jak się okazało spotkała się z Ich dużym zadowoleniem.

Profesjonalnie przygotowane zespoły w barwnych strojach zaprezentowały znane szczególnie starszej publice melodie kresowe. Organizatorzy zadbali także o wzmocnienie charakteru imprezy wschodnimi smakami, wśród których królowały bliny, pierogi, chleb ze smalcem i kiszonymi ogródkami oraz barszcz ukraiński.

Popularyzację kultury polskiej z obszaru Kresów poprzez organizację Festiwalu należy uznać za wyjątkowo trafny pomysł, który w zgodnej opinii uczestników imprezy należy kontynuować w latach następnych.

Koordynator projektu
Tomasz Kapuściński

[1] Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert w roku 2018