Lekcja historii?

SONY DSCW środę 27 stycznia mieszkańcy naszego Domu dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie ?Wyprzedzić Czas?, odwiedzili Muzeum Regionalne w Szczecinku.
Dyrektor Muzeum Pan Jerzy Dudź w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieje Szczecinka i regionu od średniowiecza aż po wiek XX. Sale zdobione rzeźbami, wyrobami kowalstwa, malarstwa i złotnictwa oraz eksponatami związanymi z historią miasta przedstawiały codzienne życie mieszkańców ? kulturowe i duchowe. Znaczną część przedstawionej ekspozycji stanowią także zabytki sakralne, szczególnie srebrne kielichy, mosiężne misy chrzcielne oraz cynowe lichtarze.
Szczególnym uznaniem i zainteresowaniem seniorów cieszyła się ?Sala Garnizonowa?, która przedstawiała m.in. pamiątki związane z II wojną światową oraz duża makieta walk o Szczecinek w lutym 1945 r.
Zwieńczeniem lekcji historii było zaproszenie na wystawę ?Mój Dom. Moje Miasto? Szczecinek w latach 1957 ? 1989. Mieszkańcy wspominali czasy młodości, zmiany ustrojowe, odłożone dawno do lamusa sprzęty z okresu PRL ? u z nieśmiertelną pralką ?Franią? na czele?
Następna lekcja historii dla naszych mieszkańców i uczestników Borneńskiej Akademii Seniora odbędzie się w Ośrodku Kulturalno ? Oświatowym w Bornem Sulinowie, w którym znajduje się m.in. izba muzealna opowiadająca o historii miasta i gminy Borne Sulinowo.