Obchody 30 rocznicy otwarcia Bornego Sulinowa – wykład historyczny

W dniach 28 – 29.06.2023r mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie uczestniczyli w kolejnych wydarzeniach projektowych Stowarzyszenia „Wyprzedzić czas” realizowanych w ramach projektu pn. „W objęciach tradycji II” współfinasowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie w ramach otwartego konkursu ofert w roku 2023.

W środę 28.06 br. na zaproszenie zastępcy dyrektora / koordynatora projektu – Pana Tomasza Kapuścińskiego do borneńskiego DPS przybył miłośnik historii Bornego Sulinowa, przewodnik turystyczny Pan Dariusz Tederko, który przygotował dla beneficjentów działania wykład wraz z autorską prezentacją multimedialną pn. „Opowieść o mieście, którego nie było. Borne Sulinowo – historia nieznana”. Prelegent w bardzo interesujący sposób przedstawił historię leśnego miasteczka, opowiadał liczne ciekawostki i anegdoty, chętnie dzieląc się także osobistymi historiami z czasów, gdy Bornego Sulinowa nie było na oficjalnych mapach administracyjnych.

Następnego dnia grupa mieszkańców i pracowników Domu wyruszyła w plener zwizualizować przekazane treści. Uczestniczy wyprawy podjęli próbę dotarcia na tamę zlokalizowaną na rzece Piławie, przechadzali się najstarszą ulicą Bornego Sulinowa, zobaczyli willę generała Dubynina, ruiny willi Guderiana, kasyno oficerskie Dom Oficera[1].

Ta wyjątkowa lekcja historii uświetniła także obchody 30 rocznicy otwarcia Bornego Sulinowa i w zgodnej opinii uczestników projektu bezwzględnie musi być powtarzana.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z działań projektowych.

[1]