„SKOK – SREBRNA KOALICJA OPTYMALNEJ KONDYCJI” V MARATON SENIOR NORDIC WALKING

W poniedziałek 30 czerwca 2014r Borne Sulinowo zostało regionalnym centrum Nordic Walking. Stało się tak za sprawą Stowarzyszenia „Wyprzedzać czas” oraz Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, którzy już po raz piąty zorganizowali imprezę rekreacyjno – sportową pn. Senior Maraton Nordic Walking. W roku bieżącym działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „SKOK – SREBRNA KOALICJA OPTYMALNEJ KONDYCJI”, który wsparty został dotacją Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie.

Do uczestnictwa w „Maratonie” organizatorzy zaprosili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Darskowie (powiat drawski), we Włościborzu (powiat kołobrzeski), w Bornem Sulinowie a także seniorów z Klubu Aktywnego Seniora „AS” z Bornego Sulinowa, słuchaczy Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bornem Sulinowie, wolontariuszy i młodzież z Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie oraz domowników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bornem Sulinowie. Pomimo, iż część zaproszonych gości nie mogła skorzystać z zaproszenia (m.in. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Śniatowie – powiat kamieński) to i tak w spotkaniu uczestniczyło 75 osób (o 25 więcej niż zakładali organizatorzy).

Maraton rozpoczęliśmy zbiórką przy Ośrodku Wypoczynkowym „MARINA” w Bornem Sulinowie, podczas której każdy uczestnik po wypełnieniu list i oświadczeń otrzymał kijki Nordic Walking.

Pierwszym etapem spotkania, po uroczystym powitaniu uczestników przez dyrektora DPS Panią Krystynę Berdyńską oraz Burmistrza Bornego Sulinowa Panią Renatę Pietkiewicz – Chmyłkowską, było wystąpienie rehabilitanta Pana Pawła Pucka, który przeprowadził krótkie szkolenie z zakresu Nordic Walking, omówił i zaprezentował podstawowe techniki marszu z kijkami, przygotował uczestników do Maratonu aplikując dawkę ćwiczeń rozgrzewających.

Trasa „Marszu” uwzględniała wiek uczestników oraz ich sprawność, dlatego organizatorzy przygotowali krótki postój przy Leśnej Klasie „ARBORETUM” nad jez. Pile, podczas którego można było odpocząć i ugasić pragnienie wodą mineralną.

Zakończenie zawodów odbyło się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Tam też na uczestników spotkania czekały wcześniej przygotowane niespodzianki: koncert muzyczny, zabawy z chustą terapeutyczną oraz poczęstunku (m.in. pysznej zupy, kiełbaseki kaszanek z grilla, napojów oraz orzeźwiających arbuzów).

Podczas Maratonu, beneficjentom towarzyszyła TVP Szczecin, która wyemituje relację z tego wyjątkowego wydarzenia.
V MARATON SENIOR NORDIC WALKING jest wydarzeniem na trwałe wpisanym w kalendarz imprez Powiatu i Gminy (bez wątpienia w bliskiej przyszłości także i Województwa). Działanie w proponowanej formie nie miałoby szans na realizację, gdyby nie przychylność Starostwa Powiatowego w Szczecinku oraz borneńskiego Ratusza, którzy wspierają inicjatywy Stowarzyszenia „Wyprzedzić czas”, szczególnie te adresowane do osób niepełnosprawnych oraz osób w wieku emerytalnym.

logo-dps logo-powiat logo-borne logo-wyprzedzicczas