W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO

IMG_3220.jpg

Wywiad z Krystyną Berdyńską – dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.

DPS wprowadził kategoryczny zakaz odwiedzin, nawet dla bliskich. Wszystkie osoby z zewnątrz załatwiają sprawy w przedsionku ośrodka, który jest dezynfekowany kilka razy dziennie. – Domownicy nie siedzą zamknięci w pokojach, mogą się swobodnie przemieszczać po terenie DPS i naszego parku, ale nie mogą wychodzić poza jego obręb – Krystyna Berdyńska wyjaśnia, że na miejscu jest dobrze zaopatrzony sklepik, w którym można zrobić zakupy, a w razie potrzeby sprawunki załatwi ktoś z załogi. – W obecnej sytuacji staramy się zapewnić jak najwięcej zajęć: wielką popularnością cieszą się rozgrywki bingo, organizujemy kino domowe puszczając pogodne filmy.

DPS już wcześniej zaopatrzył się z zapasy żywności, środki czystości, wszystkie dostawy realizowane są bez przeszkód. – Wystąpiłam także do starosty szczecineckiego o fundusze na zakup przynajmniej 7 mobilnych oczyszczaczy powietrza, które eliminują z powietrza wirusy, pleśń czy bakterie – dodaje pani dyrektor.

Jeszcze przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego odbyło się wspólne spotkanie pensjonariuszy i załogi, na którym omówiono środki bezpieczeństwa, jak o siebie dbać, myć ręce itp.. W DPS jest kapelan, który odprawia nabożeństwa dla chętnych, czy Drogę Krzyżową. – Są osoby, dla których to bardzo ważne – dodaje pani dyrektor.
Przy tych rygorach potencjalne zagrożenie może przyjść z zewnątrz. – Mamy bardzo odpowiedzialny personel, czują wagę swojej pracy w obecnych realiach i chciałam im bardzo gorąco podziękować za ich dojrzałą postawę – mówi Krystyna Berdyńska. – Kontrolują stan swego zdrowia, w przypadku jakichkolwiek objawów przeziębienia biorą zwolnienie lekarskie. Są osoby mające małe dzieci, na które mogą wziąć opiekę, ale część osób zachowuje się wspaniale wiedząc, że są tu potrzebni. Wspomagają ich w opiece nad dziećmi rodziny. Mieliśmy jakiś czas temu mały kryzys z uwagi na braki personelu, ale udało się go nam wspólnymi siłami przezwyciężyć. Jeszcze raz dziękuję moim pracownikom.

Więcej na: szczecinek.naszemiasto.pl

W kolejnych postach przekażemy Państwu relacje, jak mieszkańcy i pracownicy naszego Domu spędzają ten wyjątkowo trudny czas.