Polska i Ukraina też są kobietami

W związku z tragicznymi wydarzeniami za wschodnią granicą Rzeczypospolitej spowodowaną bestialskim atakiem Rosji na Ukrainę, wszelkie propozycje działań kulturalno – oświatowo –edukacyjnych w naszym Domu uwzględniają te smutne okoliczności.

Dlatego tegoroczny Dzień Kobiet w borneńskim DPS był nieco inny od dotychczasowych. Muzykę rozrywkową, skecze, czy występy iluzjonisty zastąpił melancholijny koncert jazzowy. Na nastrojowo udekorowanej sali koncertowej DPS, przy słodkim poczęstunku zasiadły Panie: mieszkające i pracujące w DPS oraz te, które ratując życie swoje i swoich dzieci uciekły przed pożogą wojenną z Ukrainy.

Imprezę rozpoczął zastępca dyrektora DPS – Pan Tomasz Kapuściński, który złożył Paniom życzenia z okazji ich święta oraz wspólnie z grupą mężczyzn wręczył każdej uczestniczce spotkania kwiaty.

Następnie Pan Włodzimierz Fil – Pełnomocnika Starosty Szczecineckiego ds. Uchodźców, przewodniczący Związku Ukraińców w Białym Borze oraz samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem mówiąc w języku polskim i ukraińskim, w bardzo emocjonalnym i chwytającym za serce wystąpieniu zwrócił się do naszych gości, składając im bardzo osobiste życzenia, szczególnie szybkiego zakończenia wojny i powrotu do swoich domów. Odrębne zdanie skierował do polskiej części widowni, dziękując za gościnę, otwartość, zrozumienie oraz wspieranie kobiet i dzieci z Ukrainy.

Po części oficjalnej władanie nad sceną przejął ACOUSTIC JAZZ DUO, czyli Pan Andrzej Walczak i Andrzej Prokopowicz, którzy w swoim fenomenalnym wystąpieniu przekierowali uwagę publiczności, zabierając ją w miejsca wolne od napięć, gniewu, wojny.

Realizacja uroczystości nie byłaby możliwa bez udziału Stowarzyszenia „Wyprzedzić czas”, które w ramach pozyskanych środków zewnętrznych na realizację zadań statutowych zaplanowało m.in. organizację tego wyjątkowego koncertu[1].

[1] Projekt pn. „W objęciach tradycji” współfinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie w ramach otwartego konkursu ofert.