Wigilijne tradycje

SONY DSCWieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest wigilia Bożego Narodzenia.
O zbliżających się Świętach przypominają nam pachnące, oświecone choinki, Jasełka, spotkania opłatkowe oraz wspólne kolędowanie.
Tradycyjnie już mieszkańcy naszego Domu wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie zrzeszonej w Klubie Wolontariusza przygotowali spotkanie integracyjne pn. „WIGILIJNE TRADYCJE”, które odbyło się w DPS 21 grudnia br. Aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w świąteczny nastrój, przedstawiali zwyczaje obchodzenia Świąt dawniej i dziś, nie zabrakło także wspólnego kolędowania i życzeń.
Także mieszkańcy spotykający się na zajęciach prowadzonych przez socjoterapeutę Panią Ewę Kwiecińską w ramach Zdrowego Stylu Życia i Grupy SM zorganizowali spotkania opłatkowe, które odbyły się w rodzinnej atmosferze.
Spotkanie wigilijne w naszym Domu zawsze jak, tak i w tym roku odbyło się zgodnie z uświęconą polską tradycją w przyjemnym nastroju. Aneksy segm. mieszkalnych, na których mieszkańcy spożywali wigilijną kolację, jak i cały Dom były pięknie udekorowane świątecznymi ozdobami, w dużej mierze wykonanymi przez mieszkańców w ramach terapii zajęciowej. Dyrektor Domu Pani Krystyna Berdyńska złożyła wszystkim uczestnikom wieczerzy świąteczne życzenia oraz wręczyła upominki.
Atmosfera tego dnia była bardzo podniosła, nie zabrakło wzruszeń i wielu ciepłych słów.

Tekst: Tomasz Kapuściński