Sala Doświadczania Świata czyli terapia Snoezelen

Terapia Doświadczania Świata jest prowadzona w naszym Domu od listopada 2014r. Zasadniczym celem tej terapii jest poznawanie, doświadczanie „innego świata”, pobudzanie zmysłów poprzez odpowiednio dobrane przez terapeutę bodźce stymulujące wzrok, słuch, dotyk, węch, zmysł równowagi, temperatury i propriocepcję. Zmysły bowiem są podstawą rozwoju każdego człowieka, gdyż dostarczają informacji o otaczającym nas świecie. Bez ich udziału rozwój każdego z nas jest niemożliwy.

Istota terapii Snoezelen?

Nazwa „Sala Doświadczania Świata” jest polskim odpowiednikiem nazwy „Snoezelen”- terapii znanej na całym świecie, a która polega na silnym stymulowaniu poznawania świata na poziomie sensorycznym.

Przebywanie w Sali Doświadczania Świata jest ukierunkowane na pobudzanie zmysłów do aktywności. Jednocześnie jest miłym spędzaniem czasu w atmosferze relaksu i bezpieczeństwa.

Snoezelen z jednej strony umożliwia odprężenie i relaksację, która nie jest pasywnością; a z drugiej strony aktywność, eksplorację odbywającą się w sposób nieinwazyjny, niewymuszony. Dlatego też  naczelna zasada Snoezelen brzmi: „Nic nie musi być zrobione, wszystko jest dozwolone”.

Metoda ta pozwala osiągnąć zaskakujące efekty terapeutyczne, wśród których można wyróżnić: niwelowanie zachowań niepożądanych, poprawę komunikacji i kontaktów z otoczeniem, pobudzanie kreatywności i motywacji do działania, poprawę koncentracji, otwarcie emocjonalne, redukcję lęku, apatii i stresu, łagodzenie bólu, zmniejszenie zmęczenia, poprawę samopoczucia i stwarza poczucie bezpieczeństwa.

A wszystko zaczęło się…

W 1974 roku na południu Holandii w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo Haarendael w Haaren. Podopiecznych niniejszego ośrodka trudno było zaktywizować i zainteresować, ponieważ kontakt z nimi był problematyczny. Pracownicy ośrodka Haarendael postanowili stworzyć dla tych mieszkańców coś innego, nowego. Zaaranżowali pomieszczenie, w którym nagromadzono mnóstwo różnorodnych bodźców oddziałujących na poszczególne zmysły. Użyto w tym celu: muzyki, przyciemnionego światła, sznurów lampek, balonów, siana, kadzidełek, hamaków itp. Pomysł pracowników okazał się strzałem w dziesiątkę. Tak powstał pierwowzór Sali Doświadczania Świata.

Sala Doświadczania Świata w naszym Domu wyposażona jest w następujące urządzenia:

  1. Projektor obrazów i kolorów- uwrażliwia i wyostrza zmysł wzroku, koncentruje uwagę na zmieniających się na ścianie obrazach, a także rozwija spostrzegawczość i pamięć.
  2. Kącik lustrzany- zachęca do wyrażania emocji, do zabawy mimiką, gestem, uczy naśladownictwa.
  3. Kolumny świetlne – poruszające się w kolumnach i zmieniające kolor bąbelki dostarczają silnych wrażeń wzrokowych, słuchowych i dotykowych.
  4. Łóżko wodne – podgrzewane i wibrujące, pozwala na odczuwanie własnego ciała. Lekkie kołysanie wpływa odprężająco, wyciszająco, stabilizuje napięcie mięśniowe, kształtuje zmysł równowagi.
  5. Gwiezdne niebo- pozwala na pełniejsza relaksację, tworzy nastrój równowagi i wyciszenia, dając uczucie wewnętrznej harmonii.
  6. Hamak przypominający torbę kangura/kokon- bodziec kinestetyczny dający zarazem poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia.

Całość wyposażenia dopełniają wygodne i miękkie siedziska oraz leżanka.

Najważniejsze w Sali Doświadczania Świata jest to , aby uczestnicy czuli się w niej  dobrze i bezpiecznie, by odczuwali radość z działania i odprężenia, a także odczuwali świat swoimi wszystkimi zmysłami.